Dauphin Way United Methodist Church
Friday, April 25, 2014

Pumpkin Patch

 
PUMPKIN PATCH - Volunteer Sign-Up
 
 
 It was the best year ever - faithful volunteers, large pumpkins, glorious weather.
The 2012 Pumpkin Patch raised over $17,000!  
 
Pumpkin sales benefit the Navajo Indians in New Mexico.  Our proceeds support the children and youth ministries of Dauphin Way.
 
2013 pumpkin delivery day is October 2.  The Patch will open October 3, 2013.
 
 
Volunteers spend time in the patch greeting, reading, selling, & handling pumpkins  with the proceeds going to the children and youth ministries at Dauphin Way.  Daycare and preschools visit in the mornings for story time, an informational time that includes pumpkin songs and hayrides.  Pictures are welcomed.  Hay rides are available when a driver is on hand. 

Two adults are needed for 2-hour shifts throughout the day.  Extra volunteers are needed to read, drive a tractor and assist with field trips on weekday mornings.  Students can come work anytime and do not need to register.  Students earn $5 per hour to use toward camp, retreats or youth trips. 
 
See the chart below and pick a time to be in the Patch supporting missions. Register here.
                                                       
 
 
Thursday
OCTOBER 3
9am-12noon
1.  Frank Sullivan - Tractor
2.  Robin Wyatt - Read/Tractor
3. 
4.  Greer Helmsing - Read
5.
12 noon-2pm
1. Diane Gremes
2. Frank Conwell
2-4pm
1. Amy Browning
2.  Mike/Eliese
4-6pm
1.  Abe Philips
2. Andrea Ottolino
 
Friday
OCTOBER 4
9am-12noon
1.  Linda Wettermark - Floater
2.  Eliese McAllister
3.  Diane Gremes
4.
12 noon-2pm
1.  Faith Gage
2.  Amy Browning
2-4pm
1.  Alison Henry - Tractor
2.  Haley Horn
4-6pm
1.  Kaitlyn Estes
2.  Mike Rollins
3.  Sydney Williams
 Saturday
OCTOBER 5
 
10am-12noon
1.  Elissa Tesney
2. Jeff Tesney
 
12noon-2pm
1. Cindy Peeler
2. Andrea Ottolino
2-4pm
1.   Sam Russ
2.   Ann Russ
4-6pm
1.  Tracey Lane
2.  Mary Elise Lane
 
 
 
 Sunday
OCTOBER 6
12noon-2p
1.   Lisa Wingate
2.  Neijla Harris
2-4pm
1. Liz Freeman
2. Elise Peeler
4-6pm
1.  Sam Russ
2.  Ann Russ
 Monday
OCTOBER 7
9am-12noon
1.  Mary Stebbins
2.  Marlee Terry - Read
3.
12-2pm
1.  Joyce Sockwell
2.  Frank Sullivan
2-4pm
1. Nene Tisher
2. Mary Ellen Maguire
4-6pm
1.  Angela Crowell
2. Friend of Angela
Tuesday
OCTOBER 8
9am-12noon
1.  Greer Helmsing - Read
2.  Dana Yance - Read/Tractor
3.  Frank Sullivan - Tractor
4. 
5.
12-2pm
1.  Laura Bounds
2.  Sally Partridge
2-4pm
1.  Jim Tarlton & Betty Tarlton
2. 
4-6pm
1.  Nejla Harris
2.  Eliese McAllister
 
Wednesday
OCTOBER 9
9am-12noon
1.  Lynn Green
2.  Amy Browning
3. 
4. 
12-2pm
1.  Margaret Ann Waldrop
2.  Frank Sullivan
 
2-4pm
1. Bruce Fitzgerald
2.
4-6pm
1. Nola Powell
2.
Thursday
OCTOBER 10
9am-12noon
1.  Diana Whitehead - Read
2.   Diane Gremes
3. 
4. 
5. 
12-2pm
1.  Paula Weldon
2.  Martha Cook
2-4pm
1.  David Tisher
2.  Kathy Jorgensen
4-6pm
1.  Pat Turner
2.  Jan Bailey
Friday
OCTOBER 11
9am-12noon
1.  Linda Wettermark - Read
2.  Diane Gremse - Tractor
3.  Kat Brand
4.  Sutton Tremayne
5.
12-2pm
1.  Martha Hightower
2.  Laura Blakeney
2-4pm
1.  Gordon Blackwell
2. 
4-6pm
1.  Angela Crowell
2. Terry Thompson
 
 Saturday
OCTOBER 12
 
10am-12noon
1.  Julie Hoagland
2.  Sutton & Trip Tremayne
12-2pm
1.  Howard McPhail
2.  Elizabeth Norris
3. Caroline Davis
2-4pm
1.  Sam Russ
2.  Ann Russ
4-6pm
1. Anne Clement
2.
Sunday
OCTOBER 13

12-2pm
1. Karen Brock
2. Renee & Tim Manning
2-4pm
1.  Allison Daniels
2.  Amanda McCarthy
4-6pm
1.  Sam Russ
2.  Ann Russ
 Monday
OCTOBER 14
9am-12noon
1.  Allison Daniels
2. Susie Foster
3. Sandy Fowler & Kim Daniels
 
12-2pm
1.  Jeff, Rebecca and Eleanor Wilson
2.  Greer Helmsing
3.  Sarah and Frederick Helmsing
2-4pm
1.  Tracy & Mary Elise Lane
2.  Sandy Fowler
4-6pm
1.  Angela Crowell
2.  Sarah Watkins
 
 Tuesday
OCTOBER 15
9am-12noon
1.   Amy Browning
2.   Kim Daniels
3.
12-2pm
1.  Tom & Adele Stafford
2.  Angela Crowell
2-4pm
1.  Gordon Blackwell
2.  David Tisher
3.  Tony Lopez-Montana
4-6pm
1.  Allen & Kimi Oaks
2.  Brad Goode
3.
Wednesday
OCTOBER 16
9am-12noon
1.  Lynn Green
2.  Christine Ford
3.  Erin Baldwin
 4. Lauren Palmer
    
12-2pm
1.  Catherine Ross
2.  Laura Allen
2-4pm
1.
2. 
4-6pm
1.  Sage Smith - Tractor
2.  Lisa Wingate
 Thursday
OCTOBER 17
9am-12noon
1.  Amy Browning
2.  Wm Terry - Tractor
12-2pm
1.  Frank Conwell
2.  Hill Aeiker - Read
2-4pm
1.  Karen Beville
2.  Kathy Gray
3.  Nene & David Tisher
4. Cornelia Givhan
4-6pm
1.  Mike Thompson - Tractor
2.  Terry Thompson
3.  Abe Philips, David Tisher
 
Friday
OCTOBER 18
     19am-12noon
1.  Linda Wettermark
2.  Eliese McAllister
3.  Brandy Revels
4.  Martha Hightower
5.
12-2pm
1.  Stephanie Bradford - Read
2.  Lydia Nobles
2-4pm
1.  Stacy Killingsworth
2.  Allison Henry - Tractor
4-6pm
1.  Jeff & Robin Wilson
2.
Saturday
OCTOBER 19
10am-12noon
1.  Elizabeth & Wm Percy
2.
12-2pm
1.  Cindy Peeler
2.  Andrea Ottolino
2-4pm
1.  Sam Russ
2.  Ann Russ
4-6pm
1.  Rob & Lisa Wingate
2  
 Sunday
OCTOBER 20
12-2pm
1.  Nejla Harris
2.  Jeff & Brittany McAllister
2-4pm
1.  Allison & Kim Daniels
2.  Amanda McCarthy
4-6pm
1.   Sam & Ann Russ
2.  
Monday
OCTOBER 21
9am-12noon
1.  Frank Sullivan
2.  Dana Yance
3.
4.
5.
12-2pm
1.  Judy & Bill Park - Read
2. 
2-4pm
1.   Lisa Clement
2.   Moo Martindale
4-6pm
1.  Mary Catherine Watson
2.  David Tisher
Tuesday
OCTOBER 22
9am-12noon
1.  Amy Browning
2.  Elizabeth Percy
3. 
12-2pm
1. 
2.  Mary Eleanor Loftin
3.  Ellen Roberts
2-4pm
1.  Abe Philips
2.  Catherine Ross
4-6pm
1.  Brad Goode
2.  Lacey Smith
Wednesday
OCTOBER 23
9am-12noon
1.  Lynn Green, Connie Sullivan
2.  Frank Sullivan, Liz Carnahan
3.  Paula Straughn
4. 
12-2pm
1.  Marvin & Nancy Whitley
2. 
2-4pm
1.  Charles McCorquodale
2.  Nancy Gaillard
4-6pm
1. Cindy Peeler
2. Andrea Ottolino
 
Thursday
OCTOBER 24
9am-12noon
1.  Elizabeth Terry
2.  Mary Eleanor Loftin
3.  Diane Gremes
4.  D. Whitehead
5.
12-2pm
1.  Frank Conwell
2.  Abe Philips
2-4pm
1.  Pat Lawshe
2.  Jackie Barker
4-6pm
1.  Angela Crowell
2.  Mary Ellen Maguire
Friday
OCTOBER 25
19am-12noon
1.   Brandy Revels
2.   Eliese McAllister
3.   Greer Helmsing
4.  Frank & Connie Sullivan
5.  
12-2pm
1.  Kristi Hicks
2.  Linda Wetterman
2-4pm
1.  Jessica Fox
2. 
4-6pm
1.  Mike Rollins
2.  Charrise Smith
 
Saturday
OCTOBER 26
10am-12noon
1.  Amy & Will Browning
2.  Emily Winsor
12-2pm
1.  Amy & Will Browning
2. 
2-4pm
1.  Ann & Sam Russ
2.  Jan Bailey & Class
4-6pm
1.  Rob & Lisa Wingate
2.  Ann & Craig Culpepper
 
 
  
 
Sunday
October 27
12-2pm
1.  Mary Elise Lane
2.  Jim & Becky Bell
2-4pm
1.   Stacy Meek
2. 
4-6pm
1.  Sam Russ
2.  Ann Russ
Monday
OCTOBER 28
9am-12noon
1.   Frank Sullivan                                               
2.   Elizabeth Percy
3. 
4.
12-2pm
1.  Laurie Van Lingen
2.  Anna Moore
3.  Miriam Morrow
2-4pm
1.  Moo Martindale
2.  Janice Greer
4-6pm
1.  Wayne Gardner
2. 
Tuesday
OCTOBER 29
9am-12noon
1.  Kim Daniels
2.  Erin Baldwin
3.  Martha Hightower
4.
5.
12-2pm
1.  Mary Eleanor Loftin
2.  Linda Wettermark
2-4pm
1.  Gordon Blackwell
2.  Betty Babcock
4-6pm
1.  Brad Goode
2.  Laura Allen
 
Wednesday
OCTOBER 30
9am-12noon
1.  Lynn Green
2.  Frank Sullivan
3.
4.
5.
12noon-2pm
1. Henry & Mary Mosteller
2.
2-4pm
1.  Jim & Betty Tarlton
2.
4-6pm
1. Cindy Peeler
2. Katie Wilkins
Thursday
OCTOBER 31
9am-12noon
1.  Linda Wettermark
2.
3.
4.
12noon-2pm
1.  Frank Conwell
2.  Abe Philips
2-4pm
1. Jan Bailey
2. Mary Ellen Maguire
4-6pm
1. Jan Bailey
2. Mary Ellen Maguire
 
 
 
Name            Telephone
Date to work           Day to work           Time to work
Address      City      Zip
Email address
Willing to read stories (Monday-Friday mornings)? (yes/no)
Willing to drive a tractor? (yes/no)